Psychoterapie

Individuální psychoterapie je cílená činnost, která vede ke zlepšení kvality života. Za pomoci rozhovoru a postupného navazování vztahu mezi klientem a terapeutem dochází ke změnám ve zmírňování nepříjemných pocitů, psychických a tělesných obtíží nebo utrpení v životě. Také pomáhá s nejrůznějšími překážkami, ať už profesními, studijními nebo osobními, které brání v dosahování zvolených cílů. Psychoterapie přináší nový pohled a možnosti řešení ve vztahových problémech a konfliktech. Poskytuje oporu při ztrátě blízkého, v životní krizi či nečekané těžké situaci. Psychoterapie také umožňuje prožít a přijmout těžké emoce, ať už z dětství a minulosti, nebo z toho co se děje právě nyní. V neposlední řadě může také posílit v osobním rozvoji a motivovat ke změnám životního stylu, stravování, sportu a jiné.

Psychoterapie za dobu svého vývoje získala různé směry a dělení. V mých sezeních s klienty pracuji podle přístupu zvaného Existenciální analýza a logoterapie (SLEA). Tento směr humanistické a existenciální psychoterapie vznikl v Rakousku v první polovině 20. st. Jeho autorem je V. E. Frankl a později rozšířen A. Länglem.

V tomto konkrétním pojetí psychoterapie usiluje o volné emoční prožívání a autentické zaujímání postoje, které člověku umožňuje svobodné a zodpovědné zacházení se svým životem, sebou a okolním světem. Výsledky takto pojaté pomoci jsou osobně vnímané a prožívané jako naplněné bytí a životní smysl.